8 סיבות למה המחשוב בעסק שלך יתרסק

  1. ראשי
  2. בלוג
  3. 8 סיבות למה המחשוב בעסק שלך יתרסק

אם העסק שלכם הוא אחד מאלה שמסתפקים בעובד שהכי מבין במחשבים בתור אחראי המחשוב של העסק, כדאי שתכירו את מה שכתוב כאן.

למעשה, יותר מדי אנשי מחשוב חובבנים לא מקפידים על הנקודות שתקראו כאן וממש מסכנים את העסק או לקוחות שלהם.

בשנה האחרונה נתקלנו במאות עסקים שהיו ממש לפני התרסקות, בגלל אי הקפדה על כמה כללי מפתח בעולם המחשוב שהובילו את העסק שלהם למצב של אובדן מידע עקב תוכנות כופר, השבתת העסק והפסד כספי ממשי.

אחראי המחשוב הוא תפקיד שחשיבותו הולכת וגדלה ככל שהעסק גדל וככל שהמערכות האלה הופכות למרכזיות יותר בעבודה היום יומית.

לכן ריכזנו עבורכם את 8 הפונקציות החשובות ביותר שאחראי המחשוב שלכם צריך לעשות:

1. גיבוי

חשיבות הגיבוי הוא דבר שאי אפשר לקמץ בו במילים. אם עדיין לא יצא לכם להיתקל בבעל עסק שנפגע מתוכנת כופר, אתם קרוב לוודאי תתקלו באחד כזה בקרוב מאוד. לפי דו"ח שפורסם במרץ 2017, מדי חודש נסחטים 130 עסקים בישראל על ידי תוכנות כופר – ואלה רק המקרים המדווחים! תוכנות כופר הן כמובן לא הסיבה היחידה לוודא שהמידע של העסק שלך מגובה כיאות. למעשה, כל דבר שיכול לאיים על שלמות וזמינות המידע – החל בשריפה ועד עובד ממורמר – צריך להיות "מבוטח" באמצעות גיבוי המתאים לצרכים של העסק.

2. בדיקות שחזור

"גיבוי כל אחד יכול להציע, השאלה אם הוא יכול גם לשחזר…" אמירה זו פופולארית מאוד בקרב העוסקים בתחום הגיבוי ובמידה גדולה של צדק. הרשמה לשירות גיבוי חינמי, שמיועד למשתמש הביתי, עלול להתגלות כלא מספק במקרה הצורך. ההצעה שלנו היא לבצע לכל גיבוי בדיקה שגרתית ליכולת השחזור ולוודא שהכול פועל בצורה תקינה.

3. אבטחת מידע

לכל עסק, קטן כגדול, צריכים להיות קווים מנחים שיבטיחו את שלמות המידע הארגוני שלו. "מידע ארגוני" שכזה כולל חוזים, הסכמים, רשימות תפוצה של לקוחות וכו'. קווים מנחים אלה מגובשים למדיניות, הכוללת הגדרות כמו איזה מידע יכול לצאת מהעסק ומה לא, למי יש גישה למידע, האם המחשבים צריכים להיות נעולים בסיסמה כאשר העובד לא נמצא בעמדה שלו, צ'ק ליסט שיש לבצע בעת עזיבה של עובד ועוד.

4. תוכנות אבטחה

תחום האבטחה כולל בתוכו גם את כל נושא תוכנות האבטחה כמו: אנטי וירוס, אנטי ספאם, חומת אש ועוד. תפקיד אחראי המחשוב הוא לוודא שתוכנות האבטחה נבחרות בהתאם לצרכים ולמדיניות האבטחה של העסק, שהפריסה שלהן בתחנות ובשרתי העסק תקינה, שהן מעודכנות ובעלות רישוי תקף.

5. תחזוקת ציוד מחשוב

מעטים הם הדברים בעסק שניתן לעשות להם "שגר ושכח". ציוד המחשוב בעסק מצריך תחזוקה שוטפת, כדי להבטיח את פעילותו התקינה. למשל, ניקוי תקופתי של אבק מהמחשבים ושימוש ברכיבים כגון אל פסק בנקודות קריטיות יכולים להאריך את תוחלת החיים של הציוד ולמנוע הוצאות מיותרות. כמו כן, כאשר ציוד כלשהו מתקלקל צריך שמישהו ייקח אחריות על התיקון שלו, ירכז אצלו רישום של המחשבים, השרתים וכו' וידע מתי מסתיימת האחריות של כל אחד מהם, למי יש לפנות בשעת תקלה או לנהל את התקשורת מול התמיכה.

6. רישוי בתוקף

על אחראי המחשוב לוודא שכל התוכנות ומערכות ההפעלה המותקנות על המחשבים של העסק, הן בעלות רישוי בתוקף ושלא קיימות חריגות מתנאי הרישיון של אף אחת מהן. מדי פעם מתבצעות ביקורות פתע על ארגונים ועסק שנתפס עם תוכנות לא חוקיות עלול לשלם קנסות כבדים מאוד.

7. עדכונים שוטפים

נוסף על כך, אחראי המחשוב צריך גם לוודא שמערכת ההפעלה והתוכנות המותקנות על מחשבי העסק מעודכנות לגרסאות העדכניות ביותר ולנהל את עדכוני האבטחה שלהן, שכן פרצות אבטחה בתוכנות אלה עלולות לזמן לרשת הארגונית וירוסים, תוכנות ריגול וצרות אחרות שמוטב להימנע מהן מראש.

8. חסימת תכנים לא ראויים

תחום נוסף עליו אחראי המחשוב הוא תחום הגלישה ברשת ובאפשרותו לחסום גישה או למנוע גלישה לאתרים מסוימים בהתאם למדיניות העסק. ישנם ארגונים שהחליטו לדוגמה למנוע גלישה בפייסבוק בזמן העבודה, אך עיקר המטרה של נוהל זה הוא מניעה של גלישה לאתרים שעלולים להדביק את המחשב – ומשם את הרשת – בווירוסים.

איפה העסק שלך נמצא?

תפקיד אחראי המחשוב כולל עוד תחומי אחריות רבים נוספים, שקצרה היריעה מלתאר במאמר קצר. עסקים קטנים מאוד יכולים להסתדר עם אדם אחד בחצי משרה שיהיה אחראי על התחום, בעוד בארגונים גדולים תהיה חטיבה שלמה המחולקת לתתי מחלקות, כשכל אחת אחראית על תחום אחר בנושא הכללי של ניהול מערכות המידע.

גם העסק שלך נמצא איפשהו על הסקאלה הזו.

אם אתה נמצא על התפר שבין לעשות הכל בעצמך לבין לגייס עובד נוסף שייקח את התחום הזה על עצמו, או שכבר יש לך אחראי מחשוב בעסק, אבל הפעילות גדלה כך שברור שהוא לא יכול לעשות את הכל בעצמו, אז תדע שיש לנו פתרון עבורך.

לאינפורמט מחלקת ניהול מחשוב במיקור חוץ, המספקת שירות מקצועי בהתאמה אישית בהתאם לאופי, לגודל ולתחום הפעילות של העסק שלך.

לפרטים נוספים, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר באמצעות הטופס או להתקשר ל – 03-7554999