Zoom מול GoToMeeting מי יותר מתאימה לעסקים?

  1. ראשי
  2. בלוג
  3. Zoom מול GoToMeeting מי יותר מתאימה לעסקים?

המציאות החדשה

המשבר העולמי הנוצר בעקבות וירוס הקורונה הוביל למציאות חדשה, מציאות שבה אי אפשר לצאת מהבית, בהרבה מדינות בעולם וגם בישראל. לשם כך, החברות וגם העצמאים נאלצו למצוא פתרונות מקוריים. מורי יוגה, עברו לעשות שירותים מרחוק, ישיבות יום ראשון, עברו גם הם לשיחת ועידה משותפת ויש גם את נושא הטרנספורמציה הדיגיטלית. אבל אין ספק שהכוכבים החדשים בשכונה הם תוכנות שיחות וידאו מרחוק, כעת נתמקד בשתיים מהם: Zoom הפופולרית ו-GoToMeeting המובילה בארה"ב ומכוונת יותר לארגונים.

נכנסה לחיינו בזום!

קשה מאוד שלא להיתקל בזום: בחדשות, בחיים הפרטיים, בעבודה? לא בטוח (תרתי משמע) תיכף נחזור לזה. אחת הסיבות שהחברה הסינית צברה פופולריות גדולה כל כך, הוא שהיא מאפשרת שיחת וידאו בחינם עד 40 דקות ועד 100 משתתפים. קל מאוד להתקין אותה וגם להשתמש בה. היא מאפשרת רקעים וירטואלים ועוד פיצ'רים מתקדמים המיוחדים לעסקים, כמו שיתוף מסך, ציור על מסך, שמירת צ'אט ועוד; אז למה חברות, בנקים וארגוני בריאות מזהירות נגד השימוש בה ואף אוסרות על העובדים שלהם להשתמש בה?

חורים רבים באבטחה וגם בפרטיות

עד לא מזמן לא היתה לזום בכלל סיסמה לחדרים הווירטואליים, כך שכל מה שהיה צריך בשביל להיכנס הוא לינק שניתן להשיג יחסית בקלות. ככל שיותר משתמשים הצטרפו לשירות, התגלו עוד בעיות: שליחת מידע על משתמשים לפייסבוק (באפליקציית האייפון גם אם אין לכם חשבון פייסבוק) ולסין, כריית מידע ללא ידיעת המשתמש, פרצות לחברה עצמה וגניבת מידע כמו אימיילים ומכירה שלהם ברשת העמוקה (Dark Web), ועוד.

חשוב לציין שזום לא התעלמה מהבעיות והיא החליטה החל מתחילת חודש אפריל שהיא מפסיקה לחלוטין לעבוד על פיצ'רים (feature freeze) ומתמקדת אך ורק באבטחה. בראיון ל-CNN אריק יואהן מנכ"ל זום הודה שהוא לא היה מוכן לתעבורה גדולה כך.

נעים להכיר GoToMeeting תוכנה לעסקים

כמו שכבר צוין, מבחינת פיצ'רים, זום בהחלט מתאימה לעסקים הקלטת שיחת, שיתוף מסך, תמיכה עד 1,000 משתמשים בחדר (במסלול היקר ביותר), מחיר הוגן (זולה יותר לעסקים קטנים ו-SMB) ועוד. אך למרות כל הפיצ'רים ובגלל בעיות האבטחה והפרטיות הרבות חברות גדולות נמנעות מהשימוש בזום ואף מורות לעובדים שלה להשתמש בזום רק לצרכים אישיים.

לכן, אנחנו באינפורמט רוצים להכיר לכם שירות שאנחנו עובדים איתו כבר שנים. לשירות קוראים GoToMeeting, שהוא שירות שיחות ועידה של חברת LogMeIn הפועלת עשרות שנים וותיקה מאוד בשוק.

היתרונות ברורים. מדובר בחברה ותיקה, אשר לא קיבלה פתאום "בוסט" בימי מגפת הקורונה, היא פעלה לפני ותפעל אחרי, עם צוות מיומן ופרוטוקולים אבטחה, קידוד והצפנה מהמתקדמים שיש.

אבטחה הרמטית מלאה

כל השירותים של חברת LogMeIn כגון: GoToMeeting, GoToWebinar וגם GoToTraining משתמשות בקידוד ואבטחה בפרוטוקולים המחמירים ביותר, פרוטוקול אותנטיקציה מסוג HMAC-SHA-1 להודעות ואבטחה וקידוד בתקן AES 128 ביט לשיחות, וידאו, צ'אט ואודיו.

בניגוד לזום, הקידוד מתבצע end-to-end כלומר בשני הצדדים, רק למשתתפי השיחה יש את מפתחות ההצפנה לשיחה ולא לאף אחד מבחוץ וגם לא ל-GoToMeeting עצמה, כך שגם אם דלף מידע החוצה, הוא מקודד לחלוטין ואין אפשרות לעשות בו שימוש.

תחשבו על המידע הרגיש או המסווג שלכם שעובר בכל שיחת וידאו, מה היה קורה אם היה נופל לידיים הלא נכונות, או פרויקט מסווג אשר המצגת שלה מועברת לכל אנשי המפתח בחברה, פתאום מתפרסם ברשת באופן פומבי.

מחדלי האבטחה של זום הולידו תופעה חדשה בשם Zoom Bombing, פיגועי זום של ממש המנסים לסכל פגישות וירטואליות בידי האקרים.

חשוב לציין שגם בימים אלו, החברה עובדת לתחזק את מערך האבטחה והקידוד שלה. מדובר בתחזוקה ולא בהקמה. עבודה על פרוטוקולים ותקנים אשר נמצאים בשימוש שנים רבות. ידוע כאשר מקימים משהו מאפס, קיימות בעיות רבות ונראה שזום עדיין לא סיימה לתקן את כולן.

לסיכום:

אם אתם עצמאים, אשר מעבירים מידע בלתי מסווג ללקוחות שלכם, כמו אימוני כושר, יוגה, פיתוח קול, הרצאה על שיווק ועוד, בהחלט נשמע שזום מתאימה לכם יותר. באותה הזדמנות יכולתם לעשות שיחת, Skype, Whatsapp, או להשתמש בשירות החדש של פייסבוק ה-Messenger Rooms.

מבין החברות המובילות בנושא, אפשר לציין לטובה את מיקרוסופט אשר מאפשרת שימוש דומה ל-GoToMeeting עם Microsoft Teams, אשר מהווה פתרון הוליסטי למשתמשי אופיס 365.

אם אתם מנהלים או אחראים לאבטחה ותקשורת בעסק אשר מעוניין להגן על המידע שלו, מעביר חומרים מסווגים, רגישים או כאלו שאתם לא מעוניינים שיצאו החוצה, אתם צריכים תוכנה רצינית, מאובטחת, עם קידוד והצפנה כמו GoToMeeting אשר תשמור על המידע והפרטיות שלכם בכל רגע נתון, מרגע ההתחברות ועד היציאה מהחדר הווירטואלי.

לפרטים נוספים והתקנת GoToMeeting של חברת LogMeIn תפנו אלינו בלינק הזה, ניתן לבצע גם התקנה מרחוק מבלי להגיע לבית העסק או הלקוח.